Ludvík Vaculík: Český snář (sny roku 1979) – Komentáře a hlasy k Českému snáři
Ludvík Vaculík v Českém snáři přetváří formu pravidelných deníkových zápisů vedených od 22. ledna 1979 do 2. února 1980 do originálního románového tvaru, v němž hraje podstatnou roli napětí mezi faktografií a fikcí. Tematicky text zahrnuje
každodenní život disidenta – jeho práci pro samizdatovou Edici Petlice, represe a výslechy StB, rodinné, přátelské i milostné vztahy, diskuse, odchody přátel ze země, pozorování přírody a úvahy o literatuře i reflexe vlastního dětství a mládí. Využívá podněty postavantgardního umění čtyřicátých a padesátých let 20. století (deníkové experimenty Jiřího Koláře) a přispívá k transformaci těchto podnětů v dodnes produktivní žánrový typ. Nejen po dokončení, ale dokonce již během vznikání Českého snáře o něm první čtenáři hojně diskutovali. Vydání románu v České knižnici je koncipováno jako dvoudílné, první kniha (označená jako svazek 124/1) je vyhrazena kritické edici Českého snáře, druhá kniha (označená jako svazek 124/2) objasňuje odkazy k realitě přelomu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století a klade si za cíl uvést román i do celku autorova díla a dalších literárněhistorických kontextů.
Komentářový díl přibližuje složitou historii textu, jeho šíření i recepci a obsahuje rovněž nové vydání knihy prvních ohlasů na román Hlasy nad rukopisem Vaculíkova Českého snáře. Kniha Komentáře a hlasy k Českému snáři je druhým, doprovodným dílem kritické edice románu Ludvíka Vaculíka Český snář. Zatímco první kniha je vyhrazena Českému snáři jakožto jedinečnému uměleckému dílu, úkolem druhé knihy je nabídnout oporu pro kontextualizované čtení, zdůrazňující dokumentární povahu této deníkové prózy. Kniha je uspořádána do tří oddílů. První je tvořen rejstříkem postav a osob v Českém snáři a vysvětlivkami, jež se snaží přemostit časový a kulturní rozestup mezi autorem a dnešním recipientem a rozšifrovat pro současné čtenáře některé z odkazů k realitě přelomu sedmdesátých a osmdesátých let 20. století. Druhý oddíl tvoří kritická edice sborníku Hlasy nad rukopisem Vaculíkova Českého snáře, shrnujícího diskusi vyvolanou samotným autorem ještě před samizdatovým vydáním románu. Třetí oddíl pak přináší podrobný výklad o historii textu románu, soupis jeho bohatého ohlasu a přehled dosavadních vydání.
Samostatně prodejná je první kniha s kritickou edicí Českého snáře, druhá kniha je samostatně neprodejná, lze ji zakoupit pouze jako součást kompletu obou knih.
Doplňkem dvousvazkové knižní edice je digitální edice (zde), která zachycuje rozdíly mezi vybranými prameny Českého snáře. Pro zabezpečení přístupu do internetové aplikace je třeba vyhledat a použít dva výrazy z první knihy našeho vydání Českého snáře:
- Jméno: Na straně 196 najděte na řádku 19 první slovo a použijte ho jako uživatelské jméno.
- Heslo: Na straně 458 na řádku 20 najděte první slovo a použijte ho jako heslo.
Po přihlášení pomocí zadaného jména a hesla získáte přístup do digitální edice.