Na 30. ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy 2025, který na pražském výstavišti začíná ve čtvrtek 15. května a potrvá až do neděle 18. května, bude Česká knižnice prezentována trojím způsobem.
Na společném stánku humanitních a společenskovědních pracovišť Akademie věd ČR bude naše ediční řada prezentována jako celek. Zakoupit zde půjde i limitované komplety některých ročníků ve sběratelské krabici, která se neprodává nikde jinde než právě na pražském knižním veletrhu. Akademický stánek v letošním roce organizuje Ústav pro českou literaturu AV ČR, nachází se v Křižíkově pavilonu C a má číslo 110. Slevy na knihy vydávané ústavem zde budou dosahovat až 40 %.
S nejnovějšími svazky Knižnice se návštěvníci veletrhu budou moci seznámit také na stánku nakladatelství Host v rámci ostatní produkce tohoto nakladatelství. Stánek Hosta najdete v Křižíkově pavilonu B pod číslem 302.
V pátek 16. května od 10.00 se v Sále Jaroslava Seiferta uskuteční debata s čtveřicí editorů nad svazkem 124 naší ediční řady, nazvaná "Hlasy a komentáře k Českému snáři Ludvíka Vaculíka". Michal Kosák, Petr Šámal, Daniela Iwashita a Hana Kosáková nabídnou odpovědi například na otázky, jak vznikal Český snář, jak jej Ludvík Vaculík měnil a šifroval, aby se k StB nedostaly údaje o aktivitách disentu a o soukromí pojednaných osob, a jak se o románu v době vzniku mluvilo a psalo. Debata, kterou bude moderovat Barbora Čiháková, se dotkne i osudů Vaculíkova románu v exilu a informací o pokračujících pracích na rozšiřování digitální edice Českého snáře.
Zpracoval Pavel Janáček