Zemřel Dušan Karpatský, první tajemník České knižnice

pondělí, 04 září 2017 17:23

Správní rada Nadačního fondu Česká knižnice i redakční rada České knižnice s lítostí přijaly zprávu, že ve středu 1. února 2017 zemřel jeden ze zakladatelů České knižnice a její první tajemník.

Dušan Karpatský byl překladatel z jihoslovanských jazyků, do nichž sám také překládal české autory, aktivně se podílel na českém i charvátském literárním životě. Napsal opakovaně vydávanou populárně naučnou příručku Malý labyrint literatury. Jeho profesionální působení shrnuje internetová databáze Obce překladatelů (zde).

"Byl u zrodu České knižnice jako jeden z jejích iniciátorů," uvádí Jiří Holý, dlouholetý předseda správní rady NFČK. "Karpatský samozřejmě nebyl primárně bohemista, takže v Knižnici nepůsobil jako editor a komentátor. Ale organizačně byl nepostradatelný. V roce 1995 zařídil první setkání týmu vznikající České knižnice na Pražském hradě u Luboše Dobrovského, který tam tehdy působil jako vedoucí kanceláře prezidenta Havla. Zajistil pro edici podporu Českého literárního fondu a byl jejím prvním tajemníkem až do roku 2002, kdy tuto funkci převzala Věra Menclová." Poté se stal členem vědecké rady České knižnice - naposledy se jejího zasedání účastnil vloni 6. června. "Nemělo by se zapomínat ani na to, že (spolu se mnou) sepsal Dušan Karpatský Historii České knižnice, kterou si lze přečíst na našem webu", doplňuje Jiří Holý.