Sv. 119 Jan Amos Komenský: Duchovní traktáty I–II

Nové, již třetí vydání Komenského díla v České knižnici přináší původní verzi alegorického traktátu Labyrint světa a Lusthauz srdce, který je zde poprvé editován podle rukopisu z roku 1623, spolu s řadou dalších traktátů a kázání z různých období autorova života.

Sv. 116 Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic: Básně a listy

Reprezentativní výběr z poezie a dochované korespondence Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic v chronologicko-tematickém uspořádání vybízí k exkurzi do Evropy doznívajícího středověku a nastupujícího humanismu, do doby zámořských objevů, technologických inovací a vynálezů, ale také náboženských konfliktů, morových epidemií a turecké hrozby.

Sv. 113 Tomáš Pešina z Čechorodu: Prodromus Moravographiae

První ucelená moderní edice českojazyčného spisu katolického kněze a historiografa 17. století. Tato ve své době zcela ojedinělá „vědecká práce v domácím jazyce“ se stala nejen zdrojem poučení, ale rovněž i sebeidentifikace tehdejších čtenářů, a tak na Moravě převzala úlohu, kterou v Čechách plnila o století starší Kronika česká Václava Hájka z Libočan.

Sv. 107 Fridrich Bridel: Hymny, písně, legendy

Žánrově i tematicky široce pojatý soubor hagiografické a meditativní tvorby Fridricha Bridela soustřeďuje nejen autorovu písňovou poezii lyrickou a epickou, ale i rozsáhlé básnické skladby nábožensky vzdělávacího a kontemplativního charakteru. 

Sv. 104 Bůh mně ústa má otevříti může

Náš výbor kázání je koncipován jako pestrá cesta Čechami 18. století. Společně navštívíme barokní hospody i kostely, knížecí dvory, měšťanské domy, soudní síně i venkovské statky a zahrady.

 

Sv. 99 Jan Hus: Výbor z drobných českých spisů / České listy

Výbor z Husových menších šeských spisů, které vznikly mezi lety 1412 až 1415 a představují jazykově jednolitý celek, chce ukázat i jistou žánrovou a funkční pestrost Husovy české tvorby.

Sv. 91 Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic: Putování aneb Cesta z království českého...

Literárně zajímavý cestopis Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic do Svaté země a Egypta. Autor, známý jako politik a jeden z aktérů stavovského povstání, jehož život tragicky končí roku 1621 na popravišti, se tu představuje jako vzdělaný, výtvarně i hudebně nadaný renesanční kavalír.

Sv. 76 Jan Amos Komenský: Labyrint světa a ráj srdce

Slavná alegorie Jana Amose Komenského vychází v České knižnici reedici, tentokrát samostatně.

Sv. 74 Jan Blahoslav: Čtyři menší spisy

Čtyři mravoučná a polemická díla předního představitele bratrské reformace.

Sv. 65 Středověké legendy o českých světcích

Výbor ze staroslověnských a latinských legen devátého až čtrnáctého století, jež stály na počátku vzdělanosti a písemnictví v našich zemích.

Sv. 63 Petr Chelčický: Síť víry

Nejznámější traktát Petra Chelčického je společenskou kritikou i formulací ideálu.

Sv. 55 Vavřinec Leandr Rvačovský: Massopust

Dílo humanistické zábavné prózy 16. století, které nechá nahlédnout do dobového života. První moderní vydání celého spisu.

Výsledky 1 - 12 z 19