Sv. 123 Fráňa Šrámek: Modrý a rudý – Stříbrný vítr – Léto – Splav
Charakteristické rysy umělecké individuality Fráni Šrámka v žánrovém rozpětí od básnické sbírky přes román po drama vystihují čtyři díla vybraná pro tento svazek. Pro současnou reedici byla původní edice z roku 2000 důkladně revidována.
Sv. 122 Milada Součková: Má písmena
Svazek představuje nejpřednější autorku českého modernismu čtveřicí žánrově odlišných, avšak motivicky provázaných textů: První písmena, Mluvící pásmo, Zakladatelé a Vlastní životopis Josefíny Rykrové.
Sv. 121 Karel Hynek Mácha: Prózy a deníky
Svazek přináší úplný soubor próz, prozaických zlomků a deníků našeho největšího romantického básníka K. H. Máchy, z jehož díla čerpala a povstala moderní česká literatura. Máchova próza, tehdy bez deníků, už jednou v naší ediční řadě vyšla, pro nový svazek byly všechny básníkovy texty nově edičně zpracovány a odlišně uspořádány.
Sv. 120 Egon Bondy: Básně a prózy (1949–1955)
Totální realismus, Trapná poesie, čtyři další básnické sbírky a dvě lyrickoepické skladby doplňuje v souboru dosud nevydaná hybridní textová koláž 2000. Svazek se soustřeďuje na rané období Bondyho tvorby, v němž ze střetu postavantgardní a totalitní estetiky vznikla díla otevírající nové možnosti literárního jazyka.
Sv. 119 Jan Amos Komenský: Duchovní traktáty I–II
Nové, již třetí vydání Komenského díla v České knižnici přináší původní verzi alegorického traktátu Labyrint světa a Lusthauz srdce, který je zde poprvé editován podle rukopisu z roku 1623, spolu s řadou dalších traktátů a kázání z různých období autorova života.
Sv. 118 Josef Kajetán Tyl: Divadelní hry
Svazek pokrývající klíčové body Tylovy dramatické tvorby přináší šest dramat různých žánrů, od tragédie vysokého stylu Čestmír po dramatickou báchorku Strakonický dudák.
Sv. 117 Josef Topol: Pět her
Z díla Josefa Topola vybíráme pět her, vystihujících konstantní témata jeho tvorby: zobrazení rozpadu světa, v němž byl člověk pevně svázán s přírodou, a zachycení složitosti mezilidské komunikace.
Sv. 116 Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic: Básně a listy
Reprezentativní výběr z poezie a dochované korespondence Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic v chronologicko-tematickém uspořádání vybízí k exkurzi do Evropy doznívajícího středověku a nastupujícího humanismu, do doby zámořských objevů, technologických inovací a vynálezů, ale také náboženských konfliktů, morových epidemií a turecké hrozby.
Sv. 115 Josef Václav Sládek: Má Amerika
Druhé, revidované vydání souboru fejetonů a příhod, v nichž Josef Václav Sládek seznamoval soudobou českou veřejnost se svými zážitky z cesty po Severní Americe. Soubor je uspořádán chronologicky, aby věrně rekonstruoval Sládkovo putování po Spojených státech, kam z politických, ekonomických nebo osobních důvodů mířily v šedesátých letech 19. století vlny emigrantů ze střední Evropy.
Sv. 114 Otokar Březina: Básnické spisy
Březinovu básnickou cestu od mytologizace bolesti ke stupňované abstraktnosti, od individuální melancholie k nadosobní harmonii vytyčilo pět v rozmezí let 1895–1901 vydaných básnických knih (Tajemné dálky, Svítání na západě, Větry od pólů, Stavitelé chrámu, Ruce), které i s torzem šesté, nedokončené sbírky obsahuje přítomný svazek.
Sv. 113 Tomáš Pešina z Čechorodu: Prodromus Moravographiae
První ucelená moderní edice českojazyčného spisu katolického kněze a historiografa 17. století. Tato ve své době zcela ojedinělá „vědecká práce v domácím jazyce“ se stala nejen zdrojem poučení, ale rovněž i sebeidentifikace tehdejších čtenářů, a tak na Moravě převzala úlohu, kterou v Čechách plnila o století starší Kronika česká Václava Hájka z Libočan.
Sv. 112 Jaroslav Hašek: Moje zpověď a jiné povídky
Reedice povídkového výboru dokládajícího rozmarnou různorodost humoristovy beletristiky i její dobově příznačné inspirační zdroje.
- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- 3
- 4
- Následující
- Konec
Výsledky 1 - 12 z 38