Sv. 128 Dalimilova kronika
Nejstarší kronika v českém jazyce vychází v České knižnici v podobě zrcadlové edice staročeského veršovaného textu a nového prozaického překladu do současné češtiny.
Sv. 127 Ivan Olbracht: O zlých samotářích – Žalář nejtemnější
Druhý svazek Olbrachtových próz v České knižnici se zaměřuje na autorovy rané prózy s typovou postavou zlého samotáře.
Sv. 126 Růžena Svobodová: Povídky
Růženu Svobodovou představuje Česká knižnice jako autorku kratších próz, a to trojicí knih jejích povídek.
Sv. 125 Jiří Šotola: Tovaryšstvo Ježíšovo
Román promlouvající o podrobení člověka moderním ideologiím prostřednictvím historické paralely s násilnou rekatolizací českých zemí.
Sv. 124 Ludvík Vaculík: Český snář (sny roku 1979) – Komentáře a hlasy k Českému snáři
Dvojdílné kritické vydání románu řadícího se do řady experimentů s deníkovou formou na časovém půdorysu jednoho roku.
Sv. 123 Fráňa Šrámek: Modrý a rudý – Stříbrný vítr – Léto – Splav
Charakteristické rysy umělecké individuality Fráni Šrámka v žánrovém rozpětí od básnické sbírky přes román po drama vystihují čtyři díla vybraná pro tento svazek. Pro současnou reedici byla původní edice z roku 2000 důkladně revidována.
Sv. 122 Milada Součková: Má písmena
Svazek představuje nejpřednější autorku českého modernismu čtveřicí žánrově odlišných, avšak motivicky provázaných textů: První písmena, Mluvící pásmo, Zakladatelé a Vlastní životopis Josefíny Rykrové.
Sv. 121 Karel Hynek Mácha: Prózy a deníky
Svazek přináší úplný soubor próz, prozaických zlomků a deníků našeho největšího romantického básníka K. H. Máchy, z jehož díla čerpala a povstala moderní česká literatura. Máchova próza, tehdy bez deníků, už jednou v naší ediční řadě vyšla, pro nový svazek byly všechny básníkovy texty nově edičně zpracovány a odlišně uspořádány.
Sv. 120 Egon Bondy: Básně a prózy (1949–1955)
Totální realismus, Trapná poesie, čtyři další básnické sbírky a dvě lyrickoepické skladby doplňuje v souboru dosud nevydaná hybridní textová koláž 2000. Svazek se soustřeďuje na rané období Bondyho tvorby, v němž ze střetu postavantgardní a totalitní estetiky vznikla díla otevírající nové možnosti literárního jazyka.
Sv. 119 Jan Amos Komenský: Duchovní traktáty I–II
Nové, již třetí vydání Komenského díla v České knižnici přináší původní verzi alegorického traktátu Labyrint světa a Lusthauz srdce, který je zde poprvé editován podle rukopisu z roku 1623, spolu s řadou dalších traktátů a kázání z různých období autorova života.
Sv. 116 Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic: Básně a listy
Reprezentativní výběr z poezie a dochované korespondence Bohuslava Hasištejnského z Lobkovic v chronologicko-tematickém uspořádání vybízí k exkurzi do Evropy doznívajícího středověku a nastupujícího humanismu, do doby zámořských objevů, technologických inovací a vynálezů, ale také náboženských konfliktů, morových epidemií a turecké hrozby.
Sv. 115 Josef Václav Sládek: Má Amerika
Druhé, revidované vydání souboru fejetonů a příhod, v nichž Josef Václav Sládek seznamoval soudobou českou veřejnost se svými zážitky z cesty po Severní Americe. Soubor je uspořádán chronologicky, aby věrně rekonstruoval Sládkovo putování po Spojených státech, kam z politických, ekonomických nebo osobních důvodů mířily v šedesátých letech 19. století vlny emigrantů ze střední Evropy.
Výsledky 1 - 12 z 88